Polscy badacze opracowali przemysłową metodę syntezy grafenu

O grafenie bardzo głośno zrobiło się jesienią ubiegłego roku, gdy dwaj rosyjscy badacze pracujący w Manchesterze, Geim i Novoselov, otrzymali za przełomowe badania nad tym materiałem nagrodę Nobla z fizyki.

Warstwa grafenu/ źródło: wiki; AlexanderAlUS (CC BY-SA 3.0) ©2010

Nie to, żeby świat naukowy grafenem nie żył już od jakiegoś czasu, co to, to nie. Bowiem grafen od początku swojej obecności w laboratoriach obiecywał po sobie bardzo wiele. Pisałem zresztą o tym trochę w październiku, a czego nie przeczytaliście u mnie, na pewno widzieliście w mass mediach: o tym, że grafen to przede wszystkim przyszłość elektroniki, ale także o innych, mniej standardowych zastosowaniach, jak na przykład w sekwencjonowaniu DNA.

Chociaż jednak badacze rzucili się na grafen jak na świeże bułeczki, pewien aspekt problemu ciągle się wszystkim wymykał: a mianowicie, jak zsyntetyzować ten materiał na skalę przemysłową. Metoda Geima i Novoselova – ścieranie opiłków grafitu na taśmę klejącą – chociaż w istocie szybka i tania, nie dostarcza bowiem ilości materiału dobrej jakości wystarczającej do czegokolwiek poza badaniami podstawowymi. Cóż nam po materiale, który może uczynić elektronikę mniejszą, szybszą, lepszą, jeśli nie potrafimy go wyprodukować w ilości wystarczającej do masowej, komercyjnej produkcji tejże elektroniki?

Czytaj resztę wpisu »

  • Podziel się:

, , , , , , , ,

7 komentarzy

O krok bliżej do Księżyca

Posted by Rafał in Astronomia, Technologia on Kwiecień 5, 2011 | Korekta

SpaceX, firma zajmująca się budową rakiet oraz promów kosmicznych, odpowiedzialna m.in. za Dragona, oficjalnie zaprezentowała światu nową rakietę Falcon Heavy, która prawdopodobnie zaniesie nas znowu na Księżyc…

  • Podziel się:

, , ,

1 komentarz

Śmieciowe DNA a kształt penisa

Posted by Rafał in Biologia on Kwiecień 4, 2011 | Korekta

Jak wiadomo nic nie sprzedaje się tak dobrze, jak seks – i nauka nie jest tu wyjątkiem, o czym niejednokrotnie wspominałem. Stąd też nie powinno dziwić zainteresowanie tematem, który pojawił się wraz z publikacją w Nature kilka tygodni temu pracy na temat tego, jak utrata pewnych fragmentów konserwatywnego (czyli niezmiennego pomiędzy wieloma gatunkami) DNA doprowadziła u ludzi do zmiany kształtu penisa – a ściślej do utraty kolców na prąciu, obecnych u wielu zwierząt, w tym u naszych najbliższych kuzynów – szympansów.

źródło: flickr; tanakawho (CC BY-NC 2.0) ©2009

I oczywiście wygładzenie prącia jest wieścią nie lada, ale nie z tego wynika znaczenie tej publikacji – naukową perłą byłaby niezależnie od tego, jakich zmian morfologicznych u ludzi by dotyczyła (i dotyczy, bo opisuje także inne skutki tych genetycznych transformacji).

W grudniu pisałem o podsumowaniu dekady przez magazyn Science. Na pierwszym miejscu tego podsumowania, wyliczającego 10 największych naukowych odkryć, problemów i wyzwań, jakie pojawiły się przed nami w ostatnich 10 latach, znajdowało się śmieciowe DNA. Nie to, żeby to był jakiś ranking – niemniej nie zmienia to faktu, że problematyka śmieciowego DNA, o którym już wiemy, że śmieciowe nie jest, jest tak ważnym, jak fascynującym problemem, z jakim zmierzyć się musi biologia, jeśli chce wyjaśnić, jak to jest, że – w dużym myślowym skrócie – wszystko jakoś działa.

Reklamy
This entry was posted in Bez kategorii by Rafał. Bookmark the permalink.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s